PIELĘGNICA SEVERUM (121)

PIELĘGNICA SEVERUM (121)
[00540]

Dostępność: Na magazynie

Aktualizacja: 2018-02-15 19:59:11

PIELĘGNICA SEVERUM –   (Łac. Heros Efasiatus ) Gatunek zamieszkuje niemal cały obszar dorzecza Amazonii. Spotykany w rzekach, strumieniach i jeziorach gęsto porośniętych roślinnością, w ciepłych i głębokich...
7.40zł
   Pin it

PIELĘGNICA SEVERUM –   (Łac. Heros Efasiatus )

Gatunek zamieszkuje niemal cały obszar dorzecza Amazonii. Spotykany w rzekach, strumieniach i jeziorach gęsto porośniętych roślinnością, w ciepłych i głębokich wodach.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, głowa duża, pyszczek mały.  Ubarwienie różnorodne w zależności od pochodzenia, oświetlenia,  wieku, właściwości wody itd. Podstawowym kolorem jest oliwkowo – żółty, przechodzący przez brunatno – zielony, aż do czarnego. Dolna część ciała jaśniejsza, niekiedy wybarwiona na pomarańczowo. Pysk i pokrywy skrzelowe pokryte ciemną mozaiką.

Dorosłe osobniki osiągają w hodowli do 25 cm.

DYMORFIZM PŁCIOWY

Samce zwykle większe, bardziej intensywnie wybarwione, z wyraźnie widocznym ciemnym wzorem na pyszczku i wydłużoną płetwą grzbietową i odbytową. Z wiekiem może pojawiać się u nich garb tłuszczowy na głowie.

WYMAGANIA BYTOWE

Akwarium powinno posiadać dużą przestrzeń do pływania oraz liczne kryjówki. Wymagana jest dobrze filtrowana i regularnie podmieniana woda.

Temperatura 23-27 C, PH 6,5 –7,5.

ŻYWIENIE

Przyjmuje dobrej jakości pokarm suchy, żywy i mrożony. Nie powinna być karmiona mięsem ssaków, ponieważ zawarty w nim tłuszcz nie jest przez rybę trawiony, a w długim okresie czasu powoduje degradację organów wewnętrznych.

ROZMNAŻANIE

Na płaskim, dobrze oczyszczonym kamieniu samica składa od 200 do 800 jaj. Wylęg następuje po 3 -5 dniach, po kolejnych 6 -7 młode zaczynają samodzielnie pływać. Para troskliwie opiekuje się ikrą i potomstwem.

CIEKAWOSTKI

Pielęgnica Severum jest umiarkowanie agresywna i terytorialna, w związku z czym może być hodowana z innymi pielęgnicami o podobnym temperamencie, pod warunkiem, że zbiornik jest dostatecznie duży i wyposażony w liczne kryjówki.

 

Kod 1: 0540